Podatki w Czechach

W tym tygodniu rząd Republiki Czeskiej ujawnił, że podniesie stawkę podatku od gier hazardowych w kraju począwszy od początku 2020 roku.

Komunikat pochodzi od Ministerstwa Finansów i będzie przewidywał, że przychody z gier hazardowych brutto będą opodatkowane stawką wyższą niż obecnie pobierana. Działanie rozdzieli hazard między trzy struktury podatkowe, które będą oparte na szkodliwości rządu dla działalności. Loterie, gry na żywo i bingo w kraju będą opodatkowane według stawki 30% (teraz 23%), a zakłady z ustalonymi kursami wzrosną do 25% z aktualnych 23%.

Mówiąc o decyzji czeska minister finansów Alena Schillerova zauważyła: „Nasz kraj poczynił znaczne postępy w dziedzinie zwalczania uzależnień w ostatnich latach… ale eksperci wskazują, że musimy pozostać aktywni.”

„Wzrost akcyzy obniża dostępność substancji uzależniających, a także umożliwia im pozyskiwanie funduszy na wsparcie projektów profilaktycznych.”

Posunięcie to zostało pochwalone przez ministra zdrowia kraju Adama Vojtecha, który powiedział: „Wyższe podatki mogą nie tylko zwiększyć dochody, ale także zmotywować konsumentów do ograniczenia gier hazardowych oraz konsumpcji, a tym samym zmniejszyć powiązane problemy zdrowotne.”

Wzrost stawek podatkowych rozpocznie się 1 stycznia 2020 r.